Eddie je psychofyziolog, který v roce 1967 zkoumá své změněné stavy vědomí ve floatační vaně, nejprve v New Yorku a poté na Harvardu. Za asistenta má Arthura, který sleduje jeho EEG a EKG a zaznamenává vyprávění o tom, co Eddie vidí, cítí a zažívá. Jeho manželka Emily, antropoložka, a kolega Dr. Parrish, jsou znepokojeni Eddieho obsesivní touhou najít ve svém nitru “první já” a nejvyšší pravdu. Eddie cestuje do Mexika, kde se účastní indiánské ceremonie s posvátnými houbami a ayahuascou, které zintenzivňují jeho cestu zpět proti času. Vrací se na Harvard a používá posvátný nápoj ve spojení s experimenty ve floatační vaně. Ve svých vizích se vrací do primitivní fáze lidského vývoje, na čas se proměňuje na bytost podobnou opici a utíká z laboratoře do nedaleké zoologické zahrady. Eddie nakonec nalézá útočiště ve své lásce k Emily a s její pomocí své vnitřní zvíře přemáhá. Film vychází z autobiografických knih vědce a psychonauta Johna Lillyho, z nichž jedna vyšla i česky v nakladatelství Dharmagaia (Vědec). John Lilly je známý také pro svůj výzkum komunikace s delfíny, který byl převeden na plátna kin ve filmu Až delfín promluví. Film Změněné stavy byl nominován na dva Oskary a je prvním snímkem herce Williama Hurta.

Upozornění – Tento film jsem měl připravený nějakou dobu a nevěděl jsem, zdali ho vůbec zveřejňovat, protože je trochu divoký, asi jako byla celá šedesátá léta. Berte ho z rezervou a pokud jste citliví diváci, tak si ho odepřete, jedná se i dnes chvílemi o docela intenzivní a zneklidňující podívanou.

Film vložen z archive.org, české titulky převzaty z titulky.com, přeložili belladonn a kokotice. Pokud zjistíte, že se video nenačítá, prosím napište.

video
(Visited 3,939 times, 1 visits today)

ZMĚNĚNÉ STAVY

3,939
Views