Během svého života zalesnil Ind pětiset hektarovou písčinu na řece Brahmaputra. Jeho dílo tak připomíná poetický příběh Jeana Giona Muž, který sázel stromy. V něm Elzeard Bouffier postupem času promění nehostinné místo v ráj na zemi tím, že v odlesněné pustině vytrvale sází stromy. Indický Elzeard Bouffier se jmenuje Jadav Payeng. Samotné zalesňování ohromných písečných nánosů, kterých je na řece Brahmaputra nespočet, se v osmdesátých letech minulého století rozjelo pod taktovkou státu. Zapojil se do něho i tehdy šestnáctiletý Jadav Payeng, píše server The Asian Age. V lokalitě Aruna Chapori se pět let podílel na zalesnění 200 hektarů pusté říční písčiny. Po pěti letech ale projekt skončil a všichni dělníci odešli. Všichni až na Jadava Payenga. Payeng dál sám pokračoval v osazování říční naplaveniny. Během třiceti let se mu podařilo vysázet les o celkové rozloze 550 hektarů.

O jeho píli a nasazení se úředníci dozvěděli až v roce 2008, kdy se do oblasti vypravili zjistit výši škod, které v daném okrese napáchalo stohlavé stádo divokých slonů. Lesníci při pochůzce Payengem vysázeným lesem nevěřili vlastním očím. „Je to patrně největší les rostoucí uprostřed řeky,“ říká lesník Gunin Saikia pro server The Asian Age.

Les, kterému místní říkají Mulaiův podle Payengovi přezdívky, se stal útočištěm pro řadu divokých zvířat. Svůj domov tu mají tygři, nosorožci, pobíhá tu přes stovku jelenů, nespočet zajíců a ptáků všeho druhu. Úředníci připravují návrh, aby byla lokalita vyhlášena jako malé chráněné území. Payeng říká, že pokud se vláda dokáže o jeho les dobře postarat, přesune se na jiné místo, kde se znovu pustí do práce. (převzato z ekolist.cz)

Film vložen z youtube, pokud zjistíte, že se video nenačítá, prosím napište.

video
(Visited 6,654 times, 1 visits today)

MUŽ, KTERÝ VYSÁZEL LES

6,654
Views