TRAGICKÝ PŘÍBĚH PANÍ NAK

Příběh o paní Nak z Phra Khanongu je příběhem o ztracené lásce a nehynoucí oddanosti. Každý Thajec tento příběh velmi dobře zná a věří, že je založený na pravdivých událostech. Cestou do Bangkoku dokonce můžete navštívit svatyni Phra Konong, místo, kde se v polovině 19. století odehrál. V té době byla hlavní formou dopravy plavba lodičkami po řece či kanálu a život lidí se odehrával kolem nich. Jednou z takových řek je i Phra Khanong, které protéká na jihovýchodním okraji města. Na jejím břehu měli domek mladí manželé Mak a Nak. Bylo to v období Siamu a Mak byl povolán do armády. S velkým smutkem se tak musel rozloučit se svou těhotnou manželkou. Brzy byl Mak v bitvě vážně zraněn a musel strávit několik měsíců v Thonburi, přes řeku od Bangkoku, než se zotavil.

Paní Nak i její dítě mezitím při porodu zemřeli. Nehmotné vědomí Nak bylo plně připoutáno k manželovi a její duše nebyla schopna odejít do světla nebo se znovu narodit. Tato vazba byla tak silná, že její duch vytvořil před manželem iluzi svého bývalého těla a nastolil zdání, že rodinný dům je plný života, ačkoli byl již dávno opuštěný a zarostlý.

Mak si začne postupně uvědomovat, že něco není v pořádku, protože jeho staří přátelé a známí se mu vyhýbají. Nikdo mu nechce říct pravdu o tom, co se stalo, ale někteří se mu to snaží naznačit. On ale není připravený přijmout, že žije s duchem své manželky.

Jednoho dne se Mak konečně dozví pravdu a požádá o pomoc ctihodného mnicha Somdeje Toha z thajské lesní buddhistické tradice, který neklidnou duši nakonec utiší výměnou za slib, že v příštím životě se s Makem opět setká.

Duch paní Nak se pak stává thajským ochranným průvodcem a božstvem. Svatyně Paní Nak v chrámu Wat Mahabut je v současné době určitě jedno z nejzajímavějších míst, které můžete v Bangkoku navštívit. Kolem chrámu se dají koupit i různé sošky Paní Nak a jejího dítěte. Do chrámu chodí často ženy a dívky, aby paní Nak požádali o ochranu pro své muže, když musejí narukovat na povinnou vojenskou službu. Text převzat odsud.

Více informací v anglicky psaném článku “Nebezpečný duch nebo ochranná bohyně?

Pokud zjistíte, že se video nenačítá, prosím, napište.

Film se spustí v novém okně po kliknutí na tento odkaz nebo obrázek

(Visited 1,675 times, 1 visits today)
Category: Filmy
1,675
Views