Dne 14. října 1943 se uskutečnilo největší a nejúspěšnější povstání vězňů z koncentračních táborů hitlerovského Německa. Vyhlazovací tábor Sobibor, ležící dnes na polském území v bezprostřední blízkosti s Ukrajinou a nedalekým Běloruskem, byl vybudován v březnu 1942 v panenské a velmi řídce osídlené krajině jako jeden ze tří (dále Belžec a Treblinka) v rámci konečného řešení židovské otázky při operaci „Reinhard“ (operace byla dodatečně pojmenována na památku zesnulého Reinharda Heydricha po atentátu z 27. května 1942 v Praze). Celkem v táboře smrti (během poměrně jeho krátké existence) zahynulo v plynových komorách kolem 250.000 lidí, převážně židů z Polska, Holandska, Československa, Sovětského svazu a dalších zemí.

 

SOBIBOR 14. ŘÍJNA 1943 V 16 HODIN

V roce 1979 během natáčení filmu Šoa poskytl bývalý vězeň vyhlazovacího koncentračního tábora Sobibor, Yehuda Lerner, režiséru Claude Lanzmannovi rozhovor o tom, jak se ocitl ve vyhlazovacím táboře a o úspěšné vzpouře, které se účastnil.

Titulky převzaty z titulky.com, přeložil Kenol. Pokud zjistíte, že se video nenačítá, prosím napište.

video

 

ÚTĚK ZE SOBIBORU

Podkladem pro natočení filmu se stala kniha Richarda Raschkeho, přímého aktéra hrdinného odboje proti nacistické zvůli. Pod vedením Alexandra „Saši“ Pečerského, ruského židovského zajatce, při plánované ozbrojené vzpouře bylo zabito kolem 12 příslušníků SS (prameny se liší v počtech) a dále několik ukrajinských dozorců. Při plánovaném útěku došlo ke komplikacím, a proto pod tíhou situace se kolem 600 vězňů vrhlo přes ostnaté dráty pod palbou kulometných věží přes minová pole do Chelmských lesů. Asi 300 vězňům se podařilo utéci, ovšem kolem 200 jich bylo pochytáno a zabito v průběhu několika dnů po útěku. Válku přežilo kolem 70 aktérů povstání, v červenci 2007 žil přímý účastník odboje v české republice na Vysočině. Po útěku vězňů byl tábor srovnán se zemí, dnes stojí na jeho místě památník, muzeum a mohyla z písku a lidského popela. (Ygnor/CSFD)

Titulky převzaty z titulky.com, pokud zjistíte, že se video nenačítá, prosím napište.

video
(Visited 2,418 times, 1 visits today)

SOBIBOR

2,418
Views