Robinson se narodil do dobré rodiny, brzy mu ale Anglie začala být malá. Proto utekl z domova a vydal se přes moře. Jeho loď ale ztroskotala a on se ocitl na neznámém ostrově pouze s kočkou a věrným psem. Člověk ale v nouzi dokáže víc, než by do sebe sám řekl, a tak se brzy naučil, jak v divočině přežít. Rok za rokem ubíhal a jemu na mysli stále palčivěji vyvstávala jediná otázka: Zachrání ho vůbec někdy někdo?(Estrellita/Csfd)

Robinson Crusoe je naprosto netypický film Luise Buñuela, jako adaptace Defoeova románu je ale vynikající. Tenhle snímek je tak někde v půli cesty mezi Andaluským psem a Nenápadným půvabem buržoazie, od každého má ale něco. Buñuel je bytostný surrealista a ve snových scénách tyhle svoje choutky rozhodně nezapře. Dále jeho kritický odstup k civilizaci potažmo náboženství je zde taky určitým způsobem zastoupen i když trochu jinak než později v jeho mnohem slavnějších filmech. Nepřekonatelná je zejména teologická vložka v rozhovoru mezi Robinsonem a Pátkem, ve které se divošský klučina bezelstně ptá, proč Bůh nezabije ďábla… Film je plný krásných obrázků, kamera je opravdu velice dobrá, navíc tenhle Španěl má úžasnou schopnost vyprávět, takže když pominu pár malililinkatých nelogičností, řekl bych, že tenhle první Buńuelův barevný a navíc anglicky mluvený film rozhodně stojí za to. Škoda, že je tak málo známý. (Liborek/Csfd)

Film vložen z youtube, titulky převzaty z titulky.com, přeložil Brtnik. Pokud zjistíte, že se video nenačítá, prosím, napište.

video
(Visited 794 times, 1 visits today)

ROBINSON CRUSOE

794
Views