Poutník-se-psem-v-prvním-ranním-světleÚžasný a inspirativní zápisník Luďka Thompsona z jeho čtyřměsíční pouti z Prahy do Santiago de Compostella!

Cesta pro mě začala stejně jako pro dávné poutníky účastí na mši a poutnickým požehnáním. Ráno jsem se v kostele sv. Jakuba v Malé Štupartské pomodlil za dobrou cestu a po skončení obřadu požádal o požehnání a své první razítko do poutní knihy. Kněz byl mou prosbou překvapený a přiznal, že se nejprve vyděsil, zda budu s holí v ruce při mši provádět neplechu. Když se situace vysvětlila, dostal jsem kromě razítka i několik pohledů a svatých obrázků.

Na průčelí kostela se nad vchodem nachází sousoší se zobrazením Jakuba, jak rozdává poutnické hole. Skutečný poutník však musí být v ČR jev velice ojedinělý, když v jemu zasvěceném chrámu nebyl rozpoznán.

Venku na ulici mě zasáhla podivná prázdnota. Byt, to své útočiště, jsem pronajal a nemohl se do něj vrátit, i kdybych si pouť náhle rozmyslel. S přáteli jsem se rozloučil a v podstatě pro ně přestal do návratu existovat. Všechny vazby, ať pracovní, rodinné či přátelské, ztratily konkrétní podobu dohodnutých setkání. Náhle jsem zatoužil po diáři s rozepsaným programem, který by byl důkazem, že někam patřím. Byl jsem sám jako odvážlivec na skokanském můstku, kam už nedoléhá běžný lidský šum zezdola, kde je pouze on a prázdná hlubina. Síť vazeb a povinností, která mě v každodenním životě definuje, se před chvílí stala minulostí bez vztahu na poutnickou přítomnost, dokud se do ní v katedrále v Santiagu opět nevrátím. Normální život lidí okolo se mě přestal týkat.

Více na Luďkově blogu zde.

 

(Visited 1,401 times, 1 visits today)

Pěšky z Prahy do Santiaga

1,401
Views